Како Ребека стана славна

Сте знаеле ли дека нашата позната пејачка Ребека, својата кариера не ја има започнато како соло пејач, туку како дел од бенд? Бендот се викал Ребека, а лидер на бендот бил Дуке Бојаџиев. Годината е 1987, а веќе следната бендот се распаѓа. Ребека потоа е поканета од бендот “Peace Brothers” да отпее две теми за нивниот албум. Од таа соработка произлегува големиот хит “Скопските девојки“, кој беше апсолутен хит во 90-тите.
Ребека ќе остане запишана во македонската музичка историја како пејачката која го направи првиот Македонски спот. Таа е провокативна, секси и харизматична, а трансформациите во нејзиниот изглед отсекогаш биле инспирација за многу Мекедонки. Погледнете како Ребека изгледаше низ годините, па се до денес. 
Copyright 2013 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.

Сте знаеле ли дека нашата позната пејачка Ребека, својата кариера не ја има започнато како соло пејач, туку како дел од бенд? Бендот се викал Ребек

Пронајдете не на следниве мрежи: