Капитенот на европскиот првак во ракомет во 2010 беше избркан од Металург: Тоа ми е потегот на кариерата

Денес е капитен на европскиот првак во ракомет, а во минатото беше на најлош избркан од големиот ривал на Вардар, Металург. Стојанче Стоилов иако тогаш како еден од најголемите таленти на македонскиот ракомет, беше избришан од изборот на играчи на кои смета Лино Червар, кој тогаш стана тренер на Металург.Стојанче иако и тогаш имаше понуда од Вардар, Металург одби да го пушти во главниот ривал. Одлукаа беше тој да биде пратен на позајмица, во тим кој беше седмопласиран во првенство кое секако беше под просекот на квалитетите на сегашниот капитен на шампионот Европа. Стоилов беше пуштен во романски Одорхеи.
-Што да кажам за човек што ме избрка пред некоја година од Металург, значи имавме недоразбирање и јас бев отстранет од клубот. Ама вака кога ќе размислам некогаш дома, тоа ми е потегот на кариерата, мислам после тоа имав голем напредок во кариерата. Отидов играв во Романија една година, таму доста напредував и потоа исто во Вардар, со репрезентација исто така. После тоа кариерата ми отиде во нагорна линија, изјави во 2013 година СтоиловСтојанче иако и тогаш имаше понуда од Вардар, Металург одби да го пушти во главниот ривал. Одлукаа беше тој да биде пратен на позајмица, во тим кој

Пронајдете не на следниве мрежи: