Кажете им збогум на брчките

Loading...

Иако  брчките се природен дел од процесот на стареење, никому не му се драги. Кај некои личности се помалку видливи, додека пак кај други се видно изразени. Но, без разлика на тоа какви се, сите сакаат да се ослободат од нив. Затоа ви донесуваме неколку едноставни рецепти за маски и третмани кои ќе ги избркаат брчките.Маска со банана
Згмечете банана и нанесете ја на претходно измиено лице. Оставете да делува половина час, па потоа измијте го лицето со млака вода.
Маска од маслиново масло и лимунов сок
Измешајте лажичка маслиново масло со неколку капки лимунов сок, и мешавината нанесете ја на лицето. Оставете да делува 20 минути и потоа измијте го лицето.
Маска од мед
Помешајте мед со неколку капки маслиново масло. Мешавината нанесете ја на  лицето и оставете да делува 20 минути. Исплакнете со млака вода.
Маска од ананас
Ананасот е одличен избор во борбата  против брчките. Згмечете го анансот и нанесете го на лицето. Оставете да делува 20 до 30 минути, и исплакнете го лицето со млака вода. Наместо ананас можете да користите и сок од ананас.Маска со банана
Згмечете банана и нанесете ја на претходно измиено лице. Оставете да делува половина час, па потоа измијте

loading...
Loading...