Кажете им ЗБОГУМ НА ПОРИТЕ: Решението го нуди природата!

Луѓето со масна кожа често имаат големи и видливи пори што и самите ги мразат и се обидуваат да ги сокријат бидејќи им ја нарушуваат самодовербата.Се разбира, постојат многу производи што можете да ги купите и што ветуваат затегање на кожата и намалување на видливоста на големите пори, но исто така можете и да побарате помош од природата и да го решите овој проблем со состојки што ги имате дома. Ова се некои од најуспешните методи за отстранување на порите:
Вода и сода бикарбона-Измешајте 2 лажички сода бикарбона со вода додека да добиете погуста смеса. Потоа, ставете ја на лицето и држете ја 15 минути, па исплакнете со ладна вода.
Краставица, лимон и розова вода, односно вода од рози: Излупете ја краставицата и издробете ја. Потоа, додајте лажичка розова вода и неколку капки лимонов сок. Ставете ја смесата на парче ткаенина и држете го на лицето. По некое време исплакнете.
Белки од јајце и лимонов сок: Измешајте, ставете на лице и почекајте неколку минути додека смесата да се исуши на вашето лице. Потоа, измијте со ладна вода. Оваа маска ќе ви помогне да ја зацврстите кожата, но исто така ќе ги отстрани и мртвите клетки.

Сок од домати и лимета: Додајте 2-4 капки лимета во сок од домати. Нанесете го на лицето со памук и оставете го 15 минути пред да исплакнете со ладна вода. Маснотиите од кожата ќе бидат отстранети благодарение на киселината во лиметата, а кожата ќе се затегне.
Сок од лимета и бадеми: Додајте неколку бадеми во мал сад со вода и потопете ги за време на ноќта. Наутро, измешајте ги бадемите и направете смеса, во која ќе додадете и една лажичка сок од лимета. Ставете ја на лице и држете ја 30 минути, а потоа исплакнете со ладна вода.
Сок од лимон и ананас: Исцедете половина лимон и измешајте го со чаша сок од ананас. Потоа, потопете ткаенина во сокот и ставете ја на лице. По 5 минути исплакнете. Ензимите во сокот од ананас помагаат да се прочисти и зацврсти кожата, а ефектот одлично се комбинира и со киселината на лимоновиот сок.Се разбира, постојат многу производи што можете да ги купите и што ветуваат затегање на кожата и намалување на видливоста на големите пори, но исто

Пронајдете не на следниве мрежи: