Ќе се зачудите: Овие намирници имаат повеќе сол и од чипсот!

Loading...

Ќе се изненадите кога ќе прочитате кои се намирници кои инаку се добри за организмот, содржат повеќе сол него цела ќесичка чипс. Ние ви откриваме пет кои се само наизглед безопасни намирници.Натриумот е минерал кој е во комбинација со клоридот познат како готвачка сол. На организамот му е потребен натриумот, но не е препорачливо луѓето да го внесуваат премногу.
Избегнувањето на грицките и чипсот можеби не е доволно да го намали внесувањето на сол во организамот со оглед на тоа дека некои наизглед здрави намирници го содржат во голема количина.
Еве кои намирници се полоши од чипсот…

Пола шолја немасно сирење
Содржи дури 270 милиграми сол. Проблемот е во тоа што е невозможно да се изеде повеќе од пола посно сирење, што значи дека ќе претерате со внесувањето на сол во организамот.
Пола леб
Пола лебот од пченично брашно наизглед не смета на вашето здравје особено ако е направен со цели зрна пченица што е добар извор на влакна. Меѓутоа, содржи 284 милиграми сол во само една половина.
Две лажички прелив за салата
Во само две лажички прелив за салата се наоѓа повеќе сол него во цела ќесичка чипс.
Вегетаријанска плескавица
Во купената вегетаријанска плескавица се наоѓаат 398 грама сол.
Пола Шолја конзервиран сос од домати
Сосот од домати содржи ликопен исто како и каротеноид кој е поврзан со намалувањето на ризикот од срцеви болести и оболување од некои врсти рак. Но, морате да ги јадете во умерени количини бидејќи во само половина шолја има неверојатни 642 милиграми сол.
 Натриумот е минерал кој е во комбинација со клоридот познат како готвачка сол. На организамот му е потребен натриумот, но не е препорачливо луѓето

loading...
Loading...