Ким Кардашијан почна да ќелавее – која е причината?

Loading...

Фотографиите направени минатата недела во Лос Анџелес откриваат дека вереницата на познатиот рапер Канје Вест, губитокот на косата настојува да го прикрие со вештачки прамени во косата.ПР менаџерот на Ким Кардашијан негираше дека ѕвездата носи екстензии, но според зборовите на експертот за екстензии, Татијана Карелини, причината за губењето на косата се крие во брзината на слабеењето.
 – После породувањето жените губат повеќе коса отколку што е нормално. Брзото губење на килограмите и диетата по породувањето можат да го забрзаат губењето на косата, поради што таа изгледа потенка и поретка. Породувањето и брзото слабеење се фактори кои го предизвикале нејзиното проретчување на косата поради што се одлучила за екстензии кои би го подобриле нејзиниот волумен – вели Карелини.
Уште додава дека Ким треба што поскоро да се ослободи од екстензиите ако не сака да ја оштети косата, бидејќи може да се соочи со алопшеција, односно привремено опаѓање на косата.
– Додатоците во коса имаат екстремен притисок на косата и влакната често се премногу тенки, предизвикуваат сериозна мигрена и привремено опаѓање и губење на косата, а не нејзино повторно растење и опоравување  – вели Карелини и додава дека на Ким би и препорачала да се одлучи за полесен или помалку штетен тип на екстензија.
Според пишувањето на британските медиуми, старлетата не е единствена ѕвезда која почнала да ја губи косата поради екстензии или додатоци за во коса. Ријана и Наоми Кембел исто така се наоѓаат меѓу оние познати чија коса е оштетена поради екстензии. ПР менаџерот на Ким Кардашијан негираше дека ѕвездата носи екстензии, но според зборовите на експертот за екстензии, Татијана Карелини, причината з

loading...
Loading...