Киндапиран па убиен украински новинар

Од политичката партија „Слобода“ денеска изјави дека украински новинар, нивен активист, денес бил убиен откако бил киндапиран.Телото на новинарот Васил Сергиенко било пронајдено вчера во близина на селото Виграив во централниот дел на Украина, на околу 120 километри југоисточно од Киев, јавуваат од партијата.
На телото се забележуваат траги од мачење и рани од нож, а черепот е скршен, се наведува во соопштението на „Слобода“.
Новинарот бил киднапиран во петокот вечер од тројца непознати, што го пресретнале пред неговиот дом и со сила го качиле во нивното возило.
Локалното обвинителство потврди дека е откриено неговото тело, но не објави детали во интерес на отворената истрага.
Според „Слобода“ Сергиенко добивал закани и неговото убиство може да е поврзано со негови текстови за влијателен локален бизнисмен.Телото на новинарот Васил Сергиенко било пронајдено вчера во близина на селото Виграив во централниот дел на Украина, на околу 120 километри југоис

Пронајдете не на следниве мрежи: