Коалицијата на Зијадин Села се зацврстува во една амбасада!

Како што дознава „Телеграф“, првите луѓе од оваа коалицијата интензивно се повикуваат во амбасадата, каде што им се даваат точни инструкции како треба да дејствуваат и им се посочува дека во никој случај во вакви моменти не смее да дојде до раздор.Западна амбасада во Скопје интензивно работи на планот на зацврстување на „Алијансата за Албанците“, попозната како коалицијата на Зијадин Села.
Амбасадорите, кои важат за блиски до опозицијата и кои редовно одржуваат контакти со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, сакаат да се осигураат дека ќе ги имаат на располагање тројцата пратеници што ги освои оваа коалиција.
Токму тие се клучни доколку дојде до гласање за влада бидејќи амбасадорите што го имаат главниот збор не се сигурни дека ќе можат да сметаат на гласовите на Беса поради нивната нетрпеливост со ДУИ.
Како што дознаваме, првите луѓе од оваа коалицијата интензивно се повикуваат во амбасадата каде што им се даваат точни инструкции како треба да дејствуваат и им се посочува дека во никој случај во вакви моменти не смее да дојде до раздор.
Не случајно амбасадорите што важат за блиски до СДСМ не ги коментираат последните провокативни изјави на Села за федерализација на земјата, дека македонски идентитет не постои и дека никогаш нема да стане на македонската химна и дека нема да се поклони пред македонското знаме.
Математиката вели дека 49 гласа на СДСМ и 10 на ДУИ не се доволни за формирање влада и дека им се неопходни гласовите од „Алијансата за Албанците“. Во оваа коалиција се три партии, Движење за реформи на Зијадин Села, Унитети на Гзим Остреми и НДП на Весел Мемеди.
На последните избори Зијадин Села освои двајца пратеника, НДП на поранешниот градоначалник на Гостивар, Руфи Османи, еден пратеник. Унитети не освои ниту еден пратеник, иако нивните кандидати имаа носители во првата и во втората изборна единица.
Но, плановите на амбасадорите се чини не одат по планот бидејќи првите луѓе на Унитети не се согласуваат со радикалната политика на Села и дека можно е да излезат од коалицијата. Најгласен во критиките кон потезите на лидерот на коалицијата е Мухамед Исмаили, генералниот секретар на Унитети, кој викендов од органите на партијата беше разрешен од функцијата.Западна амбасада во Скопје интензивно работи на планот на зацврстување на „Алијансата за Албанците“, попозната како коалицијата на Зија

Пронајдете не на следниве мрежи: