Која е тајната на чајот од липа?

Loading...

Липата е лек за многу болести. Ароматичниот пијалок од цветот на липа е природен лек за смирување и опуштање, ги зајакнува одбранбените сили на организмот, има корисен ефект врз кардиоваскуларниот систем, а се користи и при зголемена температура.Многу жени ја употребуваат липата за време на менопаузата за да ја намалат нервозата и проблемите со сонот. Чај од липа можат да пијат и деца. Вкусот подобрете го со лажица мед.
Потребна е претпазливост за луѓето кои пијат лекови за разредување на крвта, кои вообичаено се даваат при третирањето на понизок притисок и мозочен удар, како и други лекови за срцето, бидејќи липата може да го зголеми нивното влијание.
Липа се препорачува за проблеми со црниот дроб, и тоа не цветот, туку внатрешниот дел на кората, бидејќи го стимулира лачењето и протокот на жолчка низ црниот дроб, па така ја чисти и обновува на природен начин.
Докажани својства на чајот од липа…

 
– Го намалува крвниот притисок
-Многу добар е за ублажување на болка при мокрењето,
-Го стимулира потењето и мокрењето,
– Лечи од анемија,
– Лечи од водени болести
-Ја чисти крвта и бубрезите,
-Чајот е многу добар за настинки, грип и респираторни заболувања,
-Лечи од хронично и грчевито кашлање,
-Против грчеви,
-за опуштање (ги опушта напнатите нерви и овозможува добар сон)
-Лечење на епилепсија,
-Го спречува воспалението на белите дробови и душникот,
-Лекување на камења во бубрезите,
-Отстранува брчки и флеки од кожата на лицето,
-Го спречува губењето на коса
-изгореници и рани е добро да се исплакнат и обложуваат со чај,
-Ја подобрува столицата
-и многу други добри својства на овој пијалок.
 Многу жени ја употребуваат липата за време на менопаузата за да ја намалат нервозата и проблемите со сонот. Чај од липа можат да пијат и деца. Вкус

loading...
Loading...