Користете јаболков оцет и решете се од акните и мрсната кожа

Јаболков оцет е одличен прилог не само кон салатата, но и кон домашните разубавувачки процедури.Со него може да ја миете косата по бања, за повеќе чистота и сјај, како и да ги чистите ноктите, пред да нанесете лак.
Освен тоа, сепак, јаболковиот оцет може да ви помогне да се справите со акните и мрсната кожа.
Не се бара ништо повеќе од една лажица мед (најдобро домашен), половина лажица јаболков оцет и неколку капки чисто масло, бадемово, на пример.
Ако не успевате да добиете соодветна конзистентност на смесата, коригирајте ја малку количината на состојките.
Готовата маска се нанесува на чисто лице и оставете да делува 20-30 минути. Потоа измијте со млака вода.
По потреба, може да нанесете и соодветен крем.
Применувајте ја еднаш неделно оваа маска, за да бидете сигурни дека ќе се постигне полесно саканиот ефект.Со него може да ја миете косата по бања, за повеќе чистота и сјај, како и да ги чистите ноктите, пред да нанесете лак.
Освен тоа, сепак, ја

Пронајдете не на следниве мрежи: