Косовец извршил самоубиствен напад во Сирија

Бомбаш самоубиец од Косово, Албанецот Блерим Подворица извршил самоубиствен напад во околината на Хомс во Сирија, јавуваат локалните медиуми.Ова е трет бомбаш самоубиец од Косово кој во Ирак и Сирија извршил напад со автомобил-бомба врз сириски војници.
Нападот се случил во минатиот понеделник и тоа бил еден од двата напади во кои загинаа 12 сириски војници.
Подворица влетал во сириската војска со автомобил кој бил преполн со експлозив.
Смртта за Блерим Подворица, кој како член на Исламка Држава го носел името Ебу Зајед Косови, ја потврди неговиот брат на Фејсбук.Ова е трет бомбаш самоубиец од Косово кој во Ирак и Сирија извршил напад со автомобил-бомба врз сириски војници.
Нападот се случил во минат

Пронајдете не на следниве мрежи: