Крунисан шампионот на Австралија Опен!

Loading...

Долгодишните ривали и тениски легенди,Роџер Федерер и Рафаел Надал се соочија за 35 пат.Федерер уште еднаш ја зема титулата во своите раце откако го победи Надал во пет-сета меч и ја зема својата петта Австралија Опен титула.
Федерер и Надал се бореа за титулата за прв пат од 2009 и 2010.Новак Џоковиќ од тогаш ја бранеше титулата,победувајќи импресивни пет од шест пати вклучувајќи ја и минатата година.

Единствен кој успеа да ја земе титулата во 2014 беше Стан Вавринка,која што беше неговата прв гренд слем титула.
Финалистот од 2016 Енди Муреј исто така беше исфрлен од 50 рангираниот Миша Зверев.Британецот беше првиот од топ 10 кој излезе од Австралија Опен рано во турнирот.
Ова беше епска средба помеѓу Федерер и Надал.Откако швајцарскиот ас го победи Зверев па потоа Вавринка си обезбеди место во финалето.
А Надал помина покрај Раониќ пред победата над Димитров во пет сета.
Официјален резултат:
1 сет: Федерер-6-4 Надал
2 сет: Федерер 3-6 Надал
3 сет : Федерер 6-1 Надал
4 сет: Федерер 3-6 Надал
5 сет: Федерер 6-3 НадалФедерер уште еднаш ја зема титулата во своите раце откако го победи Надал во пет-сета меч и ја зема својата петта Австралија Опен титула.
Ф

loading...