Курц: ЕК ја препознава улогата на Македонија во мигрантската криза

Loading...

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц на својот Твитер профил објави дека ЕК „во пакетот за проширување ја препознава значајната улога на Македонија во мигрантската криза“.Наведува дека по „по претстојните и кредибилни избори потребно е рестартирање на реформите“.
Курц воедно изразува и благодарност до својот македонски колега Никола Поповски.
Австрискиот министер за надворешни работи оваа твитер порака ја објави пред денешната Меѓународната конференција за миграции што се одржува во Виена, Австрија, на која учествува и вицепремиерот и министер за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски.Наведува дека по „по претстојните и кредибилни избори потребно е рестартирање на реформите“.
Курц воедно изразува и благодарнос

loading...