Лејтон Хјуит го елиминираше Дел Потро

Австралијанецот направи мало изненадување на УС Опен каде го елиминираше Дел Потро, еден од носителите на овој турнир.Хјуит големата победа ја зебележа после цели пет сета одиграни.
Првиот сет го доби Хјуит со резултат 6-4 и така поведе со 1-0 во сетови. Ова само беше увертира дека ќе се гледа долг натпревар овде.
Вториот сет му припадна на аргентинецот Дел Потро со резултат 5-7, додека пак во третиот сет аргентинецот направи целосен пресврт, каде со резултат 3-6 веќе поведе со 1-2.
Но, повторно на сцена настапи австралијанецот каде во четвртиот сет преку тај-брејк изрмани на 2-2, а финалниот сет, решавачкиот, во целосна доминација со резултат 6-1 го освои мечот.Хјуит големата победа ја зебележа после цели пет сета одиграни.
Првиот сет го доб

Пронајдете не на следниве мрежи: