Лекарите ова НЕ ви го откриваат: Еве зошто сте ЦАР ако мочате под туш!

Loading...

Пред вас се 4 причини поради кои е повеќе од пожелно да мокрите под туш.1. Буквално ќе ја сочувате планетата
Според некои истражувања кои ги спровела Агенцијата за заштита на животната средина во Америка, уринирањето под туш заштедува скоро 27 отсто од водените текови. Ова се случува бидејќи нужда вршите под туш и не морате да користите вц-шолја.
2.  Дезинфекција на рани
Свежата урина може да ви помогне да дезинфицирате рани или изгребаници. Покрај тоа што ќе ја исчисти раната, урината дополнително ќе ги опушти ткивата и ќе ја олесни болката. Меѓутоа доколку раната е сериозна секако дека треба да посетите лекар.

 
3. Кожата ќе ви биде благодарна
Урината е одлична при лечење егзема и осип. Уреата е активна состојка во многу креми и масла за нега на кожата. Урината ја балансира pH вредноста на кожата и е одлична за сува и чувствителна кожа.
4. Ослободете се од габичните инфекции
Урината е одлична при лечење здодевни габични инфекции на стапалата. Во таков случај најдобар начин е со урината директно да се третира кожата која е зафатена од габи Ефектот ќе биде видлив за само неколку дена и ќе бидете изненадени од резултатите.1. Буквално ќе ја сочувате планетата
Според некои истражувања кои ги спровела Агенцијата за заштита на животната средина в

loading...