Лековит тоник од ЗЕЛЕН ЧАЈ за нега на кожа

Loading...

Зелениот чај најчесто се препорачува за јакнење на имунитетот, но тој е и совршено средство за нега на кожата.Поради богатството од флавоноидим овој напиток со горчлив вкус е дури 10 пати појак антиоксиданс од витаминот Е.
Помага во борбата против штетните УВ зраци.
Ублажува иритаации и црвенило на кожата, и се препорачува за чувствителна кожа. Бидејќи содржи кофеин, зелениот чај, ја поттикнува циркулацијата и ги исфрла токсините од телото, и е ефикасен против целулит.
Лековитиот тоник одговара за секој тип на кожа, можете да го нанесувате наутро и навечер, на чисто лице, а потоа нанесете хидратантна крема.
Потребно е:
Сушени ливчиња од органски зелен чај.
Подготовка:
Голема лажица зелен чај ставете во 2дл топла, но незовриена вода и оставете да отстои 5 минути. Процедете, одадете и ставете во пластично или стаклено шише со распрскувач.Поради богатството од флавоноидим овој напиток со горчлив вкус е дури 10 пати појак антиоксиданс од витаминот Е.
Помага во борбата против ш

loading...