Лидерите на албанските партии во Македонија остварија средба со Еди Рама. На дневен ред беше и состојбата во Македонија!

Лидерите на ДУИ, ДПА, Движењето за реформи во ДПА, Националната демократска преродба и Движењето БЕСА, Али Ахмети, Мендух Тачи, Зијадин Сеља, Весел Мемеди и Билал Касами, во Подградец се сретнаа со албанскиот премиер Еди Рама.На средбата присуствувале и претседателот на албанскиот парламент Илир Мета, како и министерот за надворешни работи Дитмир Бушати.
Партиски извори наведуваат дека Рама имал одвоени средби со Ахмети и со Тачи со кои разговарал за состојбата во Македонија и унифицирање на албанскиот политички фактор во Македонија. При тоа, им ветил дека не поддржува формирање на нови политички партии на Албанците во Македонија.
– Лидерот на ДУИ Мендух Тачи, мислел дека се поканети само тој и Ахмети, но кога ги видел и другите си заминал. И покрај настојувањето на албанскиот премиер, тој не останал на ручекот, пренесува порталот „Шења“.На средбата присуствувале и претседателот на албанскиот парламент Илир Мета, како и министерот за надворешни работи Дитмир Бушати.
Партиски

Пронајдете не на следниве мрежи: