Лош здив? Повеќе не е проблем…

Loading...

Откријте ги најефективните методи за борба против лошиот здивНајчеста причина за лошиот здив се слатките, бидејќи поради јаглехидратите бактериите повеќе се размножуваат во вашата уста, лошиот здив може да се должи на каменец, болести како што се на белите дробови или синусните инфекции, нетолеранција кон млечни производи или стомачни проблеми.
Вода
Најлесно решение против лошиот здив е водата која ги чисти бактериите од устата. Ако е устата влажна, помали се шансите да имате лош здив, така што обичната вода долгорочно гледано подобро помага во однос на средствата за плакнење на устата.

 
Редовно миење заби
Миењето заби по секој оброк ќе ја спречи можноста за вовлекување на храна помеѓу забите, кои можат да предизвикаат миризба. Исто така, важно е да се мие и јазикот на кој се задржуваат бактерии.
Јаболков оцет
Пред секој оброк испијте по една лажичка јаболков оцет, а можете да додадете и лажичка јаболков оцет во малку вода. Киселината од оцетот ќе ги неутрализира незгодните мириси во усната шуплина.
Чај со каранфилчиња
Мирисните каранфилчиња кои се ставаат во варено вино имаат силно антисептично дејство. Може да ги додадете во било кој чај, а се препорачува да ги пиете по оброкот и резултатите ќе бидат неизбежни.
Жалфија
Оваа билка содржи етерични масла со антибактериски својства кои го уништуваат изворот на лошиот здив. Можете да џвакате сирови листови, или да ја исплакнете устата со чај од жалфија.Најчеста причина за лошиот здив се слатките, бидејќи поради јаглехидратите бактериите повеќе се размножуваат во вашата уста, лошиот здив може да се

loading...
Loading...