Лоша вест за Каталонците: Меси наскоро ја напушта Барселона поради ОВА?

Барселона сѐ повеќе ги чувствува последиците од строгиот финансиски фер плеј што го наметна ФИФА. Имено, поради лимитот можеби нема да го продолжи договорот со најголемата ѕвезда во своите редови – Лео Меси.Богатите европски клубови имаат места и го чекаат вистинскиот момент да се обидат да го намамат најдобриот светски играч со поголема плата.
Ѕвездите од првиот тим Нејмар, Бускет и Маскерано веќе потпишаа нови договори, а клубот би сакал да го зголеми договорот на Меси кој е потпишан до летото 2018 година, но поради големите плати на останатите играчи не може.
Најдобриот светски играч според важечкиот договор неделно добива околу пола милион фунти во џеб, а Барса теоретски не може повеќе да му понуди.
„Не можеме да му понудиме нов договор“ – откри претстедателот Јосеп Мариа Баромеу и додаде дека клубот има намера да се обиде на поинаков начин да го одоброволи Меси да потпише нов одговор, односно да поработи на ставките кои се однесуваат на животот на Меси во Барселона.Богатите европски клубови имаат места и го чекаат вистинскиот момент да се обидат да го намамат најдобриот светски играч со поголема плата.

Пронајдете не на следниве мрежи: