Здравје

Вести Здравје Свет

Светската здравствена организација не гледа оптимистички на вакцината против коронавирусот

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди денес дека никогаш нема да има сигурен лек за коронавирусот, иако сите се надеваат на вакцина за спасување на живот против коронавирусот, што зафати десетици […]

Здравје

Постојаното носење на заштитна маска при високи температури може да предизвика проблеми со кожата

Голем дел од населението се соочува со еден проблем што се јавува поради носење маска на високи температури. Ова се акни и мозолчиња кои се јавуваат како резултат на носење маски […]

Здравје

Овој зеленчук драстично го намалува ризикот од рак и ја прочистува крвта

Руколата од неодамна стана позастапена во домашната кујна, а поради своите лековити својства, би требало почесто да се најде на вашето мени. За руколата многумина велат дека лекува, подмладува и […]

Здравје

Симптом кој се јавува неколку денови пред останатите симптоми и може да биде знак дека сте заболени од коронавирус

Овој знак во грлото е на официјалниот список на симптоми. Симптоми на коронавирус вклучуваат треска, постојана кашлица и губење на мирис и вкус.  Меѓутоа, може да бидете изложени на коронавирусот […]

Занимливости Здравје

Неверојатната разлика меѓу носење и неносење маски

Истражување објавено во медицинското списание Thorax покажа колку е важно носењето маски во блокирање на честичките кои излегуваат од нашите уста и нос. Преку експеримент е прикажан ефектот на маските […]

Здравје

Зошто треба да јадете колку што е можно повеќе сини плодови ова лето?

Овошјето со сина боја има многу здравствени придобивки поради природните соединенија што се наоѓаат во него. Капините, боровинките, црното грозје и сливите, покрај тоа што изгледаат убаво, тие се и […]

Здравје

Најмоќна комбинација за имунитет: Испијте го ова наутро на празен стомак и заборавете што значи болест

Имунолошкиот систем е загрозен од бројни фактори како стрес, недостиг на сон, лоша и неурамнотежена исхрана, вируси, бактерии… Поради сето тоа, на имунитетот му е неопходна константна дополнителна грижа за […]

Здравје

Алергијата од сонце за многумина е голем проблем, еве како да се заштитите

Кремите со заштитен фактор ја штитат кожата од UV зраците, но за жал не можат во целост да ја заштитат кожата. Особено не онаа почувствителната кожа. Кај неа со најмало […]

Здравје

Варената пченка сите ја јадеме – додадете ги овие две префинети состојки и почувствувајте го неверојатниот вкус

Конечно започна сезоната на варена пченка, а малкумина можат да ѝ одолеат, дали да си прават дома, на плажа или пак додека шетаат по градските улици. Покрај тоа што е […]

Здравје

Овошки кои се одлични за подобрување на имунитетот во лето

Зајакнување на имунитетот е клучно во време кога владее епидемија во светот. Здравјето во голема мера зависи од храната што ја внесуваме во организмот. Имунолошкиот систем го штити човечкото тело. […]

Здравје

Босилек – уникатен зачин и силен лек

Луѓето многу често се изненадени кога ќе слушнат дека кулинарните билки имаат силни лековити својства. Босилекот е една од најраспространетите билки користени како зачин ширум целиот свет. Оргиналниот босилек потекнува […]