Здравје

Здравје

КОГА БРЗИОТ ИЗВОР НА ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ СТАНУВА ОПАСЕН ПО ЗДРАВЈЕТО?

Не постои кујна во која нема соковник или блендер со што луѓето подготвуваат вкусни напивки со неверојатни нутритивни потенцијали. Преку неколку неодоливи голтки, стигнуваме до неопходните витамини и минерали. Како […]

Здравје

Која е најздрава: морска, калиумова или хималајска сол?

Ако порано достапна ни беше само готварската сол, сега имаме голем избор. Природна морска, калиумова, хималајска сол… Пред да посегнете по соларникот прочитајте какви видови сол постојат за да може […]

Здравје

Многу влакна, малку калории: Ова овошје мора да го има во вашето мени

Грејпфрутот отсекогаш се поврзува со диетите, но досега не беше докажано неговото успешно делување во процесот на слабеење. Сепак, истражувањето кое е спроведено во истражувачкиот центар во Сан Диего, конечно […]

Здравје

Овие пет намирници не смеете да ги внесувате на празен желудник

Познато ви е дека појадокот е задолжителен и здрав начин за започнување на денот. Меѓутоа, погрешните намирници кои се консумираат во појадокот може да му наштетат на здравјето. Затоа, прочитајте […]

Здравје

ЌЕ СЕ ОТКУКАТЕ: Направете спасоносен народен сируп за исфрлање на секретот од белите дробови

Ако сте болни и имате проблеми со кашлањето, направете го овој природен лек. Овој целосно домашен сируп ќе ви помогне доколку имате проблеми со кашлање со слуз. лажица корен од […]

Здравје

ПИЛОТСКА ДИЕТА ЗА БРЗО СЛАБЕЊЕ: Оние кои ја пробале велат дека губат 5 килограми за 7 дена, но има еден услов

Пилот диетата е позната и како диета со поени, т.е. треба да јадете во рамките на дадените поени. Овој начин на исхрана помага за брзо слабеење“ Доколку сакате да ослабете […]

Здравје

Што се случува ако пиете јаболков оцет на празен желудник?

Многу сме слушале за јаболковиот оцет, дека ферментираниот оцет е полн со влакна и хранливи материи и дека помага во намалувањето на потребите за слатко, го намалува желудочниот рефлукс, помага […]

Живот Здравје

Научно потврдено: не легнувајте си на спиење вознемирени

Старата добро позната анегдота дека не треба да се легнува на спиење доколку сме лути или вознемирени, конечно доби и научно потврдување благодарение на невролозите од Универзитетот Амхерст во Масачусетс, […]