Живот

Живот

Ви опаѓа косата? Пристигнува неочекувана помош од едно слатко задоволство

Темното чоколадо е подобра и здравствено поприфатлива алтернатива во споредба со другите видови чоколадо, а многу истражувачи тврдат дека може да помогне во решавање на многу телесни проблеми, особено оние […]

Живот

Како да го продолжите животот на орхидејата со помош на кора од банана?

Многумина ја сметаат орхидејата за кралицата на цвеќињата, но нејзиното одгледување може да биде предизвик и за искусните љубители на цвеќиња. Со цел вашата орхидеја да живее колку што е […]

Живот

10 трикови за ручекот да изгледа како да е од најдобриот ресторан

Ставете сок од лимон, сок од лимета или дури и малку оцет како последен чекор при готвењето тестенини, супа, компири, риба и месо на скара. Во продолжение прочитајте ги најдобрите […]

Живот

Колку време треба да помине од породувањето до следната бременост?

Па, кога телото ви е подготвено за да ја помине бременоста безбедно и здраво? Доколку породувањето било природно, во предвидениот термин, стручните лица ќе ве советуваат за следната бременост да […]

Живот

За оние кои бројат – во колкава количина од различни јадења има 100 калории?

Логиката зад ова е очигледна – за да ослабете, треба да внесувате помалку калории отколку што трошите, за телото да почне да ги согорува масните наслаги. Бидејќи понекогаш е навистина […]

Живот

Не претерувајте со кафето

Доколку се сомневате дека во текот на денот пиете повеќе кафе отколку што треба, проверете кои се негативните последици од прекумерното уживање во магичниот напиток. Додека умерената количина кафе може […]

Живот

Ставете презреана банана во кеса со ориз, резултатот ќе ве изненади

Aко сте меѓу оние што не сакаат презрела банана, тогаш искористете ја оваа финта за враќање на брвобитната жолта боја кај овошјето. Едноставно: Во кеса со затварач ставете ја бананата […]

Живот

Дома, на работа или во маркет? Експертите откриваат каде најлесно можете да се заразите со коронавирус

Повеќето држави ширум светот почнаа со попуштањето на строгите мерки за заштита од новиот коронавирус ковид-19, но експертите за здравје советуваат дека и понатаму треба да бидеме внимателни, за да […]

Живот

Научниците веруваат дека канабисот може да помогне во спречување и лекување на коронавирусот

Тим канадски научници веруваат дека канабисот може да помогне во превенција и потоа лекување на коронавирус. Тие се фокусираа на одредени активни супстанции во канабисот кои можат да ја зајакнат […]