Живот

Живот

Кога имате добра личност до себе, не вртете и го грбот барајќи подобро

Сите го сакаме најдоброто за себе. Сите сонуваме за принцот на белиот коњ или принцезата со златно срце. Во животот запознаваме многу луѓе. Нè повредуваат, ги повредуваме, ги сакаме, ги […]

Живот

Каков ви е куферот, таков ви е животот: Што кажува вашата патна торба за вас?

Каков ви е куферот, таков ви е животот! Погледнете што кажува вашата патна торба за вас. Торба со силни бои Вие просто цветате кога сте во центарот на вниманието. Каде […]

Живот

Утре наутро посебен сообраќаен режим во дел од Скопје

Утре (25.06.) поради најавен протест на група граѓани со блокирање нa крстосница на булеварот “Србија“ со булеварот “Борис Трајковски“во времето од 07:00 часот сообраќајот ќе биде пренасочен по локален пат […]

Живот

Алгоритам што пресметува кое е најдоброто време за кафе

Воениот американски Медицински истражувачки центар, по барање на Армијата, создаде алгоритам којшто укажува кое е идеалното време за пиење кафе, објави „Дејли мејл”. Тестирањата на системот наречен 2Б-Алерт веб 2.0 […]

Живот

Неделава ширум Европа пеколни температури

Незапаметен топлотен бран ќе ја зафати Европа оваа седмица, а метеоролозите најавија дека се очекуваат температури од 40 степени Целзиусови. Топлотниот бран ќе стигне од Магреб во Северна Африка и Шпанија, и […]

Живот

На “Партизански одреди“ ќе нема вода

Поради дефект на затворач Ф-80 милиметри денеска на булевар „Партизански Одреди“ бр.82 во населба Карпош, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на бул.„Партизански Одреди“ на потег од крстосница бул.„8 Септември“ до […]

Живот

Тајниот рецепт на Ајнштајн за решавање на проблемите: Метод кој навистина функционира!

Дали сте забележале дека секогаш е полесно да се даде некому добар совет, отколку на самите себе? Една од причините за ова е и начинот на размислување и оддалеченоста од […]

Живот

Престанете со овие домашни навики, привлекуваат сиромаштија, болест и неволја

Натрупувањето работи и нередот штетно влијаат на нормалниот живот во некој простор. Фенг шуи препорачува на одредени места во станот да се расчистат и одржуваат уредни. Овде се подразбира и […]

Живот

Десет години работела во средно училиште, па дала отказ- сега е „тешка“ 8 милијарди долари

58-годишнта Жонг Хуиџуан дала отказ од средното училиште во кое предавала хемија скоро 10 години и се свртела кон фармацевтската кариера. Тоа се покажало како добра одлука, бидејќи нејзиното богатство […]

Живот

Беровски тинејџер пријавен за производство и дистрибуција на детска порнографија

Кривична пријава против 18-годишник од беровското село Русиново поради основано сомнение за „производство и диструбуција на детска порнографија“, поднесе Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово. Како што информираат од МВР, […]

Живот

Почнаа одморите и гужвите на граничните премини

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози со зголемен интензитет на патните правци надвор од градските средини. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез […]