Магла кај Делчево и Смојмирово,видливост на 50 метри

Loading...

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. Намалена видливост од 30 до 50 метри поради магла има во Делчево и Смојмирово, информира Авмтомото сојузот на Македонија (АМСМ) во утринскиот извештај за состојбата на патиштата.АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.
Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.
Во сила е законската обврска за задолжително поседување зимската опрема во возилата, без оглед на временската состојба, која трае до 15-ти следниот месец.АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците мо

loading...