Мајката на изгорените деца: Немам веќе никого!

Да потсетиме, три деца смртно настрадале во пожар во четвртокот, нешто по 1 часот наутро. Несреќата се случила во населбата „Доктор Иван Рибар“, во Нов Белград. Загинати се Миленко Станковиќ (9) и неговите сестри Анѓелка (5) и Сања (3).Во пожарот изгоре барака со големина од 20 метри квадратни, која била направена од картон и дрвени даски. Мајката во последен момент успеала да го спаси најмалото дете.
Петтото дете, на возраст од 7 години, се наоѓало во бараката до неа и не е повредено.
По налогот на Третото основно јавно обвинителство, полицијата ја уапси Живана Станковиќ (37), која е мајка на децата.
Таа се терети за тешко дело против општа сигурност, со кое ѝ се заканува казна од една до осум години затвор, изјави обвинителот во Белград, Борис Паловиќ.
– Не можевме да пријдеме, бидејќи пламенот беше многу силен. Мајката успеа да се извлече, но за жал, децата не можевме да ги спасиме, изјавија соседите.
Се претпоставува дека пожарот настанал поради свеќата која останала да гори во текот на ноќта.Во пожарот изгоре барака со големина од 20 метри квадратни, која била направена од картон и дрвени даски. Мајката во последен момент успеала да го

Пронајдете не на следниве мрежи: