Македонија конечно со свој претставник во НБА Антиќ во Аталанта Хоукс

Перо Антиќ ќе стане првиот Македонец кој ќе игра во НБА лигата.
Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација, според објавата на Твитер профилот на неговиот менаџер Мишко Ражнатовиќ, се договорил со Атланта Хоукс.
Двегодишниот договор, според најавите, ќе стапи на сила откако Антиќ ќе ги помине лекарските прегледи.

Антиќ беше пријавен за НБА-драфтот во 2003 година, но се откажа пред неговото одржување. Една година подоцна тој доби статус на слободен агент.
Антиќ денес патува за САД каде ќе се сретне со новиот тим.
Извор: kurir.mkПеро Антиќ ќе стане првиот Македонец кој ќе игра во НБА лигата.
Капитенот на маке

Пронајдете не на следниве мрежи: