Максималниот ефект во АБА лигата го задржа Црвена ѕвезда

Кошаркарите на Црвена ѕвезда го задржаа максималниот ефект во регионалната АБА лига, откако вчеравечер дури по продолжение ја совладаа Мега Лекс со 81:69.
 Ова беше најнеизвесниот дуел што актуелниот шампион го одигра ова сезона во регионалното натпреварување. По нерешените 67:67, во дополнителните пет минути „црвено-белите“ беа убедливи со 14:2 за 17. триумф во исто толку натпревари.
Резултати на другите пет завршени натпревари од 17.коло:
Задар – Цедевита 80:94,Партизан – Карпош Соколи 76:72,Цибона – МЗТ Скопје Аеродром 87:79,Крка – Будуќност 67:75 иМорнар – Олимпија 93:70.
Колото ќе се комплетира вечер по дуелот Игокеа – ФМП (почеток 17 часот).
Табела: Црвена ѕвезда 17-0 (победи-порази), Партизан 14-3, Цедевита 12-5, Будуќност 12-5, Цибона 11-6, Игокеа 9-7, Олимпија 7-10, Морнар 6-11, Задар 6-11, Мега Лекс 5-12, Карпош Соколи 5-12, Крка 5-12, ФМП 5-11 и МЗТ Скопје Аеродром 4-13.Ова беше најнеизвесниот дуел што актуелниот шампион го одигра ова сезона во регионалното натпреварување. По нерешените 67:67, во дополнителните пет

Пронајдете не на следниве мрежи: