МАСКА ЗА СУПЕР – ЗАТЕГНУВАЊЕ НА ЛИЦЕТО ОД ЛЕН: После 12 нанесувања нема да се препознаете!

Генијална маска за затегнување на лицето од ленено семе за сите типови кожа. Треба да направите вкупно 12 третмани во текот на 12 последователни денови, а потоа нема да можете да се препознаете себеси – ќе изгледате фантастично!Семето од лен содржи голема количина калиум, магнезиум, витамин Е и есенцијални аминокиселини, вклучувајќи ги и омега-3 масните киселини. Не само што благотворно делува на здравјето на човекот, туку е и одлично козметичко средство за нега на кожата.
Најинтересната компонента на лененото семе е фитоестрогенот. Благодарение на фитоестрогените, кои ги добиваме преку храната, кожата на жените останува убава и млада, дури и на позрела возраст. Фитоестрогените ја прават кожата мазна, еластична, го активираат регенеративниот процес и ја подобруваат структурата на косата и ноктите.
Преку оваа маска лененото семе во вашето поткожно ткиво ги вметнува своите лековити и подмладувачки масти и на кожата ѝ ја враќа младоликата затегнатост во набраните и опуштените делови од лицето, особено во чувствителните зони како делот околу очите каде што кожата е најтенка и најсклона кон создавање на брчки.
Како да подготвите ленена маска?
Најдобро е да купите цели семки од лен и сами да ги мелете секои 2-3 дена за постојано да имате свежа доза. Можете да ги мелете во мелница за кафе или во блендер и притоа не мора да ги направите брашно, доволно е само малку да ги раздробите.
Купувајте висококвалитетно ленено семе, без знаци на влага, а чувајте го добро затворено на ладно, темно и суво место.
Маската подготвувајте на наутро, а користете ја секоја вечер.
Во сад ставете 1 лажица ленено семе и прелијте го со 1/3 чаша врела зовриена вода. Промешајте неколку минути, а потоа покријте го садот со салфетка и оставете го да стои така до вечер.
Вечерта процедете. Користете ја само густата желатинеста вода во која лененото семе ги пуштило своите лековити својства.
Употреба на ленената маска:

Употреба на ленената маска:
На исчистено лице и врат, нанесете ја маската со натопување на парче памук. Не мора да се грижите за избегнување на зоната околу очите, слободно нанесете и овде, само внимавајте да не ви летне директно во око. Кога маската на лицето ќе се исуши, нанесете повторно. Процедурата повторете ја вкупно 5 пати.
Обидете се додека трае постапката на нанесување на маската да не зборувате и да не се смеете. Најдобро е сè да правите во мир и тишина и да бидете опуштени.
Кога ќе завршите со постапката, измијте го лицето со вода (најдобро е ако можете со зовриена вода на собна температура) и намачкајте го лицето со хранлива крема, серум или масло.
По 12 секојдневни третмани ќе бидете непрепознатливи.
Ефекти од маската:
Темелно го чисти лицето и ги отстранува нечистотиите од кожата
Ги подигнува контурите на лицето, ја тонира и затегнува кожата благодарение на своите лифтинг ефекти
Ги намалува големите пори
Ја хидрира кожата
Прави пилинг
Го намалува вишокот серум од масната кожа
Помага да се спречи настанувањето на акни и ја ослободува кожата од мозолчиња
Го забавува настанувањето на брчките и ги отстранува постоечките како резултат на своите својства на антистареење.Семето од лен содржи голема количина калиум, магнезиум, витамин Е и есенцијални аминокиселини, вклучувајќи ги и омега-3 масните киселини. Не само ш

Пронајдете не на следниве мрежи: