Маж застрела политичарка и две новинарки во Финска

Три жени се убиени во пукотници во малиот град на југоистокот на Финска, а полицијата соопшти дека е приведен 23-годишен маж. Една убиена жена е локална политичарка, додека другите две се новинарки, јавува АП.Жртвите се убиени со огнено оружје во пешачката зона пред ресторан, доцна синоќа во градот Иматра, изјави портпаролот на полицијата Хели Јамсен Турки, додавајќи дека веројатно станува збор за случајно пукање.
Осомничениот не давал отпор при апсењето. Трите жени се убиени со повеќекратни истрели во пределот на главата и торзото. Мотивот на нападот не е познат, а полицијата не знае дали има и други жртви“, пренесува АП.
Во градот Иматра живеат 28.000 луѓе, а се наоѓа на 230 километри од Хелсинки.
-Одлучивме да формираме кризен штаб по пукањето кое се случи во центарот на градот, во кварот каде има ресторан и ноќни клубови. Тука имало доста луѓе за време на пукањето. Во малото место ова е крупен настан – изјавила Сара Раудасој, портпаролот на управата од регионот на Јужен Карелиј.Жртвите се убиени со огнено оружје во пешачката зона пред ресторан, доцна синоќа во градот Иматра, изјави портпаролот на полицијата Хели Јамсен Тур

Пронајдете не на следниве мрежи: