Меј: Предвремените парламентарни избори ќе се одржат на осми јуни

Предвремените парламентарни избори во Велика Британија ќе се одржат на осми јуни и покрај вчерашниот напад во Лондон, изјави британската премиерка Тереза Меј.Таа посочи дека предизборната кампања утре ќе биде обновена, која денеска беше стопирана поради нападот при што загинаа седум луѓе, а 48 лица се хоспитализирани.
Меј посочи дека од 22 мај во Велика Британија спречени се пет терористички напади.
– Последните три напади во Велика Британија не се поврзани, но покажуваат дека земјата е соочена со нова закана, при што напаѓачите взаемно се копираат, потенцира Меј.Таа посочи дека предизборната кампања утре ќе биде обновена, која денеска беше стопирана поради нападот при што загинаа седум луѓе, а 48 лица се хо

Пронајдете не на следниве мрежи: