Меркел не е подготвена да ги поддржи економските санкции против Русија!

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека кризата околу Украина треба да се реши со политички средства, наместо преземање на економски санкции, како што западните земји и се беа заканиле на Русија. Меркел истакна дека Западот не достигнал фаза која значи воведување на економски санкции врз Русија.
Токму затоа таа во разговорот со јужнокорејскиот претседател Парк Геун – Ху нагласила дека се надева дека ќе успеат да ги избегнат санкциите, додавајќи дека не е заинтересирана за ескалација, туку напротив за деескалирање на ситуацијата.
Германските експерти пак, велат дека економските санкции на западните земји врз Русија може негативно да влијаат на Германија. Меркел истакна дека Западот не достигнал фаза која значи воведување на економски санкции врз Русија.
Токму затоа таа во разговорот со јужно

Пронајдете не на следниве мрежи: