Металург се пласираше во ЛШ, Македонија со два претставника!!!

Екипата од Автокоманда загуби на реваншот со Пик Сегед, но благодарение на големата разлика што ја направи на домашен терен, нашиот претставник патува во групната фаза од Лигата на Шампионите.Македонскиот вицешампион загуби во Унгарија со резултат 23-19, но на домашен терен забележа победа од десет голови разлика (26-16) што автоматски значи и пласман во групната фаза од ракометната Лига на Шампиони.
Металург ќе биде во групата „Ц“, каде ќе разигрува со нашиот втор претставник, екипата на Вардар ПРО, и гигантите Барселона и ПСЖ.
Ова е историски момент, Македонија за прв пат ќе има два претставника во ракометната Лига на Шампиони.Македонскиот вицешампион загуби во Унгарија со резултат 23-19, но на домашен терен забележа победа од десет голови раз

Пронајдете не на следниве мрежи: