Мицковски ја носи партијата во пропаст и ПАСОКИЗАЦИЈА

Loading...
Каде го води Мицкоски #дпне?
Пишува Сашо Панговски
Во уште еден изборен пораз и пасокизација на партијата.
Зошто? Затоа што тактиката му беше да биде поголемо лигле од продавачот на бостан од Горњи Милановац, шо од почеток беше промашена тактика. Како стојат работите денес?
Вака.
Пред да ја серете Брима Галуп, размислете дека тоа е агенцијата шо од 2006 до 2016-та, ги погоди сите прогнози. Дури 2016-та предвиде огромна предност на дпне шо ги натера американците два пати да ги одложат изборите за да му товарат на Заев албански гласови, сосе кои пак немаше победа, а дпне со Грујо на чело го оствари најдобриот историски изборен резултат од 460.000+ кој за жал не беше доволен за чиста и убедлива разлика благодарение на изборниот инжињеринг на американците/англичаните/швабите во колаборација со албанците.
Шо ни кажува анкетата?
#СДС = 18,7% што е уште еден показател за импотентноста на Мицкоски како политичар и човек. Тој и по 5 години бестијалии, криминали, изборни местенки, крадења, Рекет, задолжувања, инфлација, намалување на животен стандард и сиромаштија – не може ни про форма да излезе со било каква предност пред Заев, а камо ли значајна. Од друга страна Заев и на оваа предност од 3% билда дополнителна предност со коалицирање со #ДУИ ( 8.2 % ) и #Беса (2.6% ).
Вкупно, 29,5 поддршка на територија на Македонија. Тоа е речиси 1:2 размер во однос на импотентните 15,1% на дпне.
На рејтингот на дпне не е проблем да се додаде оној на #АА од 4,9% но специфика на оваа коалиција е дека АА има интерес за коалицирање со дпне само на 2 места, Гостивар и Струга за кои борбата е првото да не се загуби а второто евентуално да се добие, но ова станува многу тешко со предизборната коалиција на сдс и дуи. Вон трансферзалата Гостивар/Дебар/Струга, АА е партија со минорно влијание и лимитирани финансиски ресурси, така да за разлика од дуи и беса кои се владини партнери со нелимитирани ресурси и министерства на располагање, АА е ситна риба.
Додатните предизборни конфликти на мицињата со #Левица ( 1,2% ) и #Интегра ( 1,3% ) а во предвечерјето на #попис|от за чие одложување #штаботомите се радуваа и го прикажуваа како “Маестрална партија #4Дшах на #Даскал0“, сеа истото ќе биде товар, камен околу вратот на партијата, и ќе треба да земат две гоооолеми дрвени лажици за да можат да ги исркаат гоВната кои им ги сервира “Професор0” на лидерската во март.
Bon Appetit мициња. Дополнително, дпне ќе биде приморано да го буста пописот на што Левица ќе поентира со #бојкот и ќе скине уште еден дел од мршата на она шо некогаш беше партија за стравопочит, машинерија што газеше на избори. Значи очекувајте рејтингот на дпне да се влошува со почетокот на септември кога ќе мораат не само да го бустаат процесот, туку и да ги признаат резултатите кои од сега знаеме дека ќе се движат околу 28-30% албанци за кои знаеме дека реално на терен ги нема повеќе од 17%…
И сега имаме дел од анкетата кој математички е најголем.
Ќе уфрли #НеважечкоЛивче ( пиши сдс ќе си го лапне ) = 4,9%
____________________________________
Вкупно: 46,6%
До овие 46,6% Заев има минимален или никаков пристап, зошто со своите предавства, ограничен е на фиксен број од фрустрирани југословени, партнери во криминалот, административци, НВО ѓубриња и поткупливи ГоВна….
Тоа се тие 200.000 до 250.000 + овие погоре набројаните како варијабла.
Спремен сум да се КЛАДАМ дека овие 46,6% се 90% МАКЕДОНЦИ.
Затоа и Мицкоски со својата тактика ” прифаќам сѐ шо прифаќа Заев за да ми дадете шанса да лижам дупе боље од него ” – нема пристап до овие гласови.
Мицињата ги очекува катаклизма на #локални2021, но тоа не треба да не спречи нас, Македонците, секаде каде што имаме можност за тоа да земеме градоначалник и што повеќе советници.
Борбата денес не е кој подобро ќе ја асфалтира #Северна туку борба за скратување на ресурсите на локално ниво на предавничките сдс и дпне за да си обезбедиме подобра стартна позиција и ресурси за нас, Македонците на следните парламентарни избори со што ќе имаме шанса во блицкриг да си ја вратиме Македонија, а предавниците да ги пратиме да кршат камења на Змијскиот остров во Преспанско езеро. Мој совет до Македонците е следен. Не гласајте за кандидати под знаме на сдс/дпне/дуи/беса/алијанца/алтернатива/дпа/…….
И со Господ напред.
* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...
Loading...