Мислевте дека Грција е скапа? Цените на хрватското приморје се ИЗГОР!

Loading...

Бранот поскапувања во Грција не ги исплаши македонските туристи, кои ова лето повторно најчесто патуваат кон југ.Слободна далмација“ пренесува како се движат цените во рестораните во туристичките места на Јадранот, почнувајќи од Ровињ, па до Дубровник.
-појадок со две пржени јајца и малку шунка – 110 куни (15 eвра)-обична пица – 90 куни (12 евра)-салата со туна – 115 куни (15.30 евра)-порција мешана скара – 120 до 150 куни (16 до 20 евра)-капучино – 35 куни (4.70 евра)-нескафе – 40 куни (5.30 евра)-200 мл точено пиво – 18 куни (2.40 евра)-зелена салата – 60 куни (8 евра)-чаша домашно вино – 35 (4.70 евра)
Весникот пишува дека не треба да ве чуди ако до пред месец дена сте плаќале двојно помала цена во истите места, бидејќи во некои ресторани, кафулиња, слаткарници и сл., има и до 300 отсто поскапени цени.Слободна далмација“ пренесува како се движат цените во рестораните во туристичките места на Јадранот, почнувајќи од Ровињ, па до Дубровник.

loading...