Младиот кромид прави чуда: 3 неверојатни моќи на зелениот дел од кромидот

Loading...

Следниот пат кога младиот кромид ќе се најде на вашата трпеза, добро размислете дали ќе ги фрлите зелените перца од истиот.Алтернативната медицина смета дека младиот кромид е неверојатна и здрава намирница која делува позитивно на телото како одвнатре така и однадвор.
Освен што помага при настинка и крвен притисок, младиот кромид делува против габични инфекции, стрес и замор. Но освен што е ценет во исхраната младиот кромид е многу корисен и на други начини.
1. Воспаление на грлото
Исечкајте кромидот на парчиња, а можете да му додадете и изрендан ѓумбир и сол и сето тоа заедно ставете го во платнена вреќичка или крпа, па загрејте ја. Топлата вреќичка завиткајте ја во уште една крпа и ставете ја на воспаленото подрачје (грло, гради или грб).

 
2. Отечени нозе
Младиот кромид варете го неколку минути. Со блендер измиксајте (ако треба додадете многу малку вода), додека смесата не се претвори во паста. Со таквата паста намачкајте ги отечените делови на ногата. Овој рецепт се користи веќе со години и многу е ефикасен.
3. Растечен нос
Испасирајте го кромидот и со неговиот сок натопете памукче. Таквата мокра облога ставете ја на носот и подрачјето на синусите.Алтернативната медицина смета дека младиот кромид е неверојатна и здрава намирница која делува позитивно на телото како одвнатре така и однадвор.

loading...
Loading...