МНОГУ ЛЕСНО: Направете си сами 100 проценти природно масло за сончање!

Се што ќе ставите на кожата, преку неа тоа влегува во вашиот крвотокот. Сигурно сакате да користите природна козметика, дури и кога станува збор за сончање.  Ова е наједноставниот рецепт за масло за сончање што можете сами да си го направите, и тоа од само три состојки. За оваа мешавина ќе и бидат потребно три драгоцени состојки за нега на кожа а тоа се – ореви, моркови и маслиново масло
Ова масло за сончање е еден состав кој се добива со потопување наодредени билки во масло. Поради тоа што неговиот заштитен фактор е само пет, се препорачува да се користи само кога кожата е веќе потемнета, односно кога ефектот на сонцето е помалку штетен за кожата. Намачкајте ја кожата со ова масло, кое е направено од зелени ореви, моркови и маслиново масло, таа ќе биде мека, еластична, нахранета и заштитена.
Моркови се полни со бета-каротен, кој е силен антиоксиданс кој ја штити кожата од УВ зраците. Истражувањата покажаа дека природниот бета-каротин е многу подобар и поздрав од синтетичкиот кој се користи во многу масла за сончање кои се продаваат.Ореви се преполни со витамин Е, кои исто така се силен антиоксиданс, потребен за здрава и убава кожа, кој содржи многу здрави масти поради што и дејствува и како превентива против рак.
Маслиновото масло поради високиот процент на незаситени масни киселини и витамини А и Е, ви нуди заштита од сонце и има многу корисен ефект на осетлива кожа.

 
Ова масло треба да стои еден месец пред да можете да го користите, затоа направете го што е можно побрзо со цел да биде подготвено кога ќе одите на летување.
Потребни состојки:
– 6.7 зелени ореви- Еден поголем свеж морков или два помали- Маслиновото масло
Постапка:
Оревите ставете ги во тегла, изрендајте го морковот па потоа ставете го во истата тегла, се прелијте со маслиново масло. Теглата треба да стои на сонце околу еден месец и повремено протесувајте ја. По еден месец процедетеи маслото е спремно да го користите.
Совет: Можете да користите и ореви кои се веќе малку созреани, само прво треба да ги здробите со чекан. Доколку го чувате маслото на суво и ладно место ќе бидете во можност да го користите и следната година.Ова е наједноставниот рецепт за масло за сончање што можете сами да си го направите, и тоа од само три состојки. За оваа мешавина ќе и бидат потреб

Пронајдете не на следниве мрежи: