Многу парови најчесто раскинуваат на ОВОЈ датум. Психолозите даваат објаснување зошто е тоа така!

Зимата е едно од најромантичните годишни времиња. Тоа е време кога се добиваат подароци, кога се празнува. Сепак, истражувањата откриваат дека не е сѐ толку убаво во љубовниот живот во зимските месеци.

Наводно, во пред новогодишниот период многу луѓе ги раскинуваат своите врски. Едно истражување открило точен датум кога доаѓа до разделба на паровите.

Се работи за 11 декември. До тој заклучок истражувачите дошле со преглед на Фејсбук статуси, кои во денешно време се идеални за воочување на животните промени кај луѓето. Прегледани се статуси и објави за врските.

читајте пулс24

Истражувањето покажало дека луѓето најмногу контрола врз својот живот преземаат три недели пред Божиќ, а зошто е тоа така објаснува психологот Дори Лин.

Таа тврди дека таквата ситуација е врзана за подарување на подароци.

-Интимниот чин на подарување ги принудува луѓето да ја прифатат реалноста, неадекватностите и довербата и да воочат каде се во целата приказна. Истиот феномен може да се воочи во Америка за Денот на благодарноста – вели Лин.

Сепак, постои и добра вест, а тоа е дека по Божиќ можете да бидете сигурни во својата врска со оглед на тоа дека Божиќ е време до кога паровите најмногу раскинуваат во текот на годината.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.