Москва му одговори на Вашингтон – „до нула“ ќе ја намали економската зависност од САД во случај на санкции

Loading...

Русија „до нула“ ќе ја намали економската зависност од САД доколку Вашингтон воведе санкции кон неа поради ситацијата во Украина, што ќе доведе до крах на американскиот финансиски систем, предупреди денеска советникот на Кремљ – Сергеј Глазев.- Доколку САД воведат санкции против Русија поради Украина, руската Влада може да биде принудена да се откаже од доларот како резервна валута и да го запре исплаќањето на сите кредити на американските банки – рече Глазев. 
Тој додаде дека доколку Вашингтон ги замрзне сметките на руските компании и физички лица, Москва ќе им препорача на сите кои поседуват американски обврзници да ги продадат.
Извор: Курир- Доколку САД воведат санкции против Русија поради Украина, руската Влада може да биде принудена да се откаже од доларот како резервна валута

loading...
Loading...