Москва: Воените платеници се дел од американската хуманитарна помош на Украина

Москва се сомнева дека платениците од американската компанија Грејстон учествуваат во протестите на федералистите во Харков, Донецк и во многуте други градови на југоистокот од Украина.Москва – Иако Белата Куќа демантира дека американските платеници се борат на територијата на Украина, Министерството за надворешни работи на Русија располага со информации дека во полициските станици во Украина стига необична американска хуманитарна помош од САД, јавува руска Правда.
Инаку, Грејстон е приватна воена компанија која е позната по своите сурови методи. Во Ирак се истакнаа со немилосрдни убиства на цивили и со шверц на оружје.
Податоците со кои располага Москва покажуваат дека американските кучиња на војната ги плаќа и украинскиот олигарх Игор Коломојски.
Москва – Иако Белата Куќа демантира дека американските платеници се борат на територијата на Украина, Министерството за надворешни работи на

Пронајдете не на следниве мрежи: