Мрсната коса повеќе нема да ви задава проблеми! Еве како…

Loading...

Плакнењето на косата со природни состојки прави чуда за квалитетот на косата. Еве со што сè можете да ја миете косата:ПивоКога ќе ја измиете косата, добро истријте ја, исплакнете ја со пиво. Тоа на косата ќе и даде сјај и волумен поради витамините и шеќерот.
ЛимонПлакнењето на косата со лимонов сок е добро за осветлување на косата, но има уште една намена – помага доколку имате мрсен корен. Исцедете лимон, сокот измешајте го со половина филџан топла вода, растворот нанесете го на коренот и оставете да делува пет минути. Исплакнете со млака вода.
БрезаИсклучително е лековито плакнењето на косата со чај од лист од бреза. По третманот влакното станува сјајно и свилено.
КоприваЧајот од коприва може да го ублажи појавувањето на првут, а разблажениот оцет од коприва помага косата да не паѓа. За да добиете идеален раствор, три четвртини од тегла наполнете со лист од коприва. Додајте кора од 300 грама јаболко. Оставете ја смесата на топло место пет недели. Два пати неделно измешајте ја смесата. Со сокот исплакнете ја косата.
ЛипаЦветот од липа е лек за коса расцветана од фенирање или бојадисување. Во филџан жешка вода ставете лажиче цветови од липа, изладете ја смесата и исплакнете ја косата со неа.ПивоКога ќе ја измиете косата, добро истријте ја, исплакнете ја со пиво. Тоа на косата ќе и даде сјај и волумен поради витам

loading...
Loading...