НА НАЈЕДНОСТАВЕН НАЧИН: Отстранете ги мозолчињата од мрсната кожа!

Масната кожа со проширени пори е попроблематична во зима бидејќи повеќе време поминуваме во затворени и загреани простории а воздухот е загаден со честички од нечистотија и чад.Сепак, предноста е што лицето подолго го задржува младоликиот изглед, е што засиленото лачење на маснотии штити од сушење и појава на бори.
Меѓутоа, негови редовни следачи на масната кожа се митесерите и мозолчињата , поради што бара и секојдневно чистење.
Зголеменото лачење на себумот може да се намали со редовни козметички третмани. Важно е и правилното миење наизменично со млака и ладна вода како и со гел но и чистење на лицето со благ тоник два пати дневно.
Стручњаците препорачуваат немасна, хидратантна крема која ја враќа влажноста на масната кожа, го регилира излачувањето на себумот и го спречува запушувањето на порите.
Доколку имате многу масна кожа, користете хидратантен серум и маска која ја отстранува нечистотијата и непосакуваниот сјај а најдобро е да ги ставате навечер и да преспиете со нив. Сепак, предноста е што лицето подолго го задржува младоликиот изглед, е што засиленото лачење на маснотии штити од сушење и појава на бори.

Пронајдете не на следниве мрежи: