На социјалните мрежи очајно се бараат исчезнатите во масакрот во Ница

Терористичкиот напад во Ница однесе најмалку 84 животи, додека над 100 лица се сместени во болница. Бидејќи идентитетот на жртвите не е објавен се уште, голем број семејства преку социјалните мрежи се обидуваат да дојдат до информации за своите најблиски.„Мојот брат не се јавува на телефон. Ова е неговата фотографија. Ве молам јавете се ако сте го виделе“, е само еден од твитовите објавени брзо по нападот.
 
„Ве молам помогнете ми, ова е мојата пријателка Шарлот, последен пат е видена синоќа на променадата“, напишала корисничка на Твитер објавувајќи фотографија од пријателката.
 
Неколку илјади луѓе користејќи хаштаг #RechercheNice побараа помош во пронаоѓањето на своите најблиски.
 

Многу луѓе споделуваа и корисни информации, како на пример во кои болници е потребно најмногу да се донира крв, како и кои таксисти нудат бесплатен превоз за оние на кои тоа им е најпотребно.„Мојот брат не се јавува на телефон. Ова е неговата фотографија. Ве молам јавете се ако сте го виделе“, е само еден од твитовите објаве

Пронајдете не на следниве мрежи: