Надал го „БРКА“ Ѓоковиќ

Шпанецот го престигна Енди Мареј па сега се наоѓа на второто место на АТП листата веднаш зад српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ.Рафаел Надал полека но сигурно се вклучува во трката за првото место на АТП листата каде се наоѓа српскиот тенисер Рафаел Надал.
Најдобрата шанса за одбранување и бранење на првата позиција, српскиот тенисер ја има токму на УС Опен.
Надал со освоени 8860 бодови на АТП листата ќе го брка првиот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ, кој моментално води пред шпанецот со 2120 поени плус.
Новак уште во Њу Јорк ќе брани 1200 поени, а потоа следи турнирот во Пекинг и Шангај, што значат нови 1500 поени. Прилика за нова титула српскиот тенисер секако дека ќе има на турнирот во Париз, на последниот Мастерс сезонава.
На крајот, Мастерс Куп во Лондон, уште 1500 поени на последниот турнир за сезоната.
Ќе биде секако тешко да Новак Ѓоковиќ одбрани 2000 поени од вкупно 4000, па останува отворено прашањето колку Рафаел Надал е целосно подготвен да ги брка тие бодови, што секако навестува интересна борба за првото место на АТП листата.Рафаел Надал полека но сигурно се вклучува во трката за првото место на АТП листата каде се наоѓа српскиот тенисер Раф

Пронајдете не на следниве мрежи: