Надал го освои Синсинати

Шпанскиот тенисер го победи домашниот тенисер Џон Иснер во два сета, мошне потешко од очекувањата, и го освои турнирот во Синсинати.Рафаел Надал го освои турнирот во Синсинати, „жртва“ на шпанецот беше американецот Џон Иснер кој прикажа маестрална партија.
Интересно е тоа што Надал на овој натпревар не дојде до ниту еден брејк гем, а мечот и во двата сета се играше во тај брејка.
Првиот сет Надал го освои во тај брејкот 7-6 со резултат 10-8, американецот беше на неколку пати блиску и до сензација, но истата не ја потврди.
Во вториот сет повторно тај брејк, 7-6, но овој пат во тај брејкот шпанецот беше мошне поубедлив од првиот сет, па славеше во тај брејкот со резултат 7-3 за после еден час и 55 минути игра дојде до мошне посакуваната титула од Синсинати.Рафаел Надал го освои турнирот во Синсинати, „жртва“ на шпанецот беше американецот Џон Иснер кој прикажа м

Пронајдете не на следниве мрежи: