Надал заслужено го порази Ѓоковиќ

Познатиот светски тенисер, Рафаел Надал со својата фантастична игра го порази првиот фаворит Новак Ѓоковиќ и по четврти пат во низа ќе игра во финалето на Роланд Гарос. 
Шпанецот до свопето осмо финале во Париз, стигна откако во првиот полуфинален меч, го совлада третиот носител Рафаел Надал по повеќе од четири часа игра го совлата првиот фаворит Новак Ѓоковиќ со 3:2 во сетови.
 
Првиот и третиот сет ги доби Надал со 6:4 и 6:1, а вториот и четвртиот му припаднаа на Ѓоковиќ со 6:3 и 7:6.
 Во решавачкиот трет сет Ѓоковиќ стартуваше со брејк, сепак Надал го врати во шестиот гем за израмнување 4:4. 
 
Тоа во продолжението дополнително го мотивира Шпанецот па сетот го речи во своја полза со 8:6.
 
 
За Надал неделното ќе биде 8-мо финале, а досега тој има максимален ушиномк со освоени седум титули од кои три во последните три години.
 
Во вториот полуфинален меч ќе играат домашниот тернисер Французинот, Жо Вилфред Цонга и Давид Ферер од Шпанија.Познатиот светски тенисер, Рафаел Надал со својата фантастична игра го порази првиот фаворит Новак Ѓоковиќ и по четврт

Пронајдете не на следниве мрежи: