Најголемата бура која некогаш ги погодила Филипините

Loading...

Четири лица загинале, а милиони луѓе морале да ги напуштат домовите пред тајфунот „Haiyan“. Со ветрови од 315 километри на час и налети од 380, ова е најголемиот циклон кој е снимен некогаш. Страшниот тајфун ги уништил Филипините во петокот наутро, Си-Ен-Ен дадоа извештај.Четири лица загинаа, а милиони луѓе во 20 провинции биле принудени да ги напуштат своите домови. Мајка и дете се удавиле во Котабато, а момче било погодено од гром во Замбоанга. Врз четвртата жртва се срушило дрво. Се стравува дека бројот на жртвите ќе се зголеми многу повеќе. Стотици летови се откажани. Метеоролозите го најавила најголемиот тајфун на планетата. Властите предупредија како 12 милиони луѓе се во голем ризик, вклучувајќи го и градот Кабо, втор по големина во земјата.
Бурата – категорија пет, дошла 62 километри југоисточно од Гвиана во провинцијата Самар. Гувернерот на провинцијата Роџер Меркадо напишал на твитер како искршените дрвја ги покриваат улиците и прават блокади.

Се очекува како тајфунот, кој е наречен Јоланда од филипинците, ќе го заобиколи главниот град Манила, сепак и тие ќе ги почувствуваат последиците.
„Нашата куќа буквално се тресе, сакам да престане тоа, изјавила Роксана Сомбисе од Таклобан. Исто така изјавиле дена во овој град, од толку силниот ветар, по улиците летале метални плочи како змејови. Во многу места не работат телефонските линии. Воздушниот, копнениот и поморскиот транспорт е прекинат, а војската и службите за итна помош се на највисоко алармирање.
Повеќе од 5.000 луѓе сеуште живеат во шатори во Бохол по земјотресот од 7,1 степени според Рихтеровата скала, што ги потресе Филипините минатиот месец. Метеоролозите предупредуваат дека супер тајфунот може да предизвика поголема штета од минато годишниот тајфун Бота. Најмалку 1000 луѓе загинаа во јужниот дел на Филипините, а бурата има направено повеќе од една милијарда долари штета.
Четири лица загинаа, а милиони луѓе во 20 провинции биле принудени да ги напуштат своите домови. Мајка и дете се удавиле во Котабато, а момче било

loading...
Loading...