НАЈНОВИ ИСТРАЖУВАЊА: Секој втор човек може да заболи од рак!

Најнови научни истражувања, покажуваат дека секој втор човек на светот може да добие рак во еден момент од животот.Британската Организација за истражување на канцер, објави резултати кои сугерираат дека поради сѐ постарата популација, ракот ќе го погоди секој втор, а не секој трет човек – како што порано се предвидувало.
Новите проценки велат дека мажите родени до 1960 година имаат шанса да заболат 53,5 отсто, а жените 47,55 отсто. Ризикот, за жал, се зголемува за лицата родени по 1960 година.
Ракот е главно болест на луѓето во постари години – кај повеќе од 60 отсто од сите дијагностицирани случаи на рак, откриен е кај луѓе постари од 65 години.
„Ако луѓето живеат доволно долго, постои голема веројатност дека ќе добијат рак“, предупредува проф. Питер Сасиени, кој го спроведе истражувањето.
Сепак, напредната технологија и системот на рано откривање на ракот, допринесуваат кон тоа сѐ повеќе луѓе успешно да се излечат од таа болест, пренесе Independent.

Сѐ погласно се зборува помеѓу пациентите заболени од рак дека со зголемено внесување на витаминот Б17 во организмот, канцерот се намалува и шансите за целосно исцелување се огромни.
Витаминот Б17 за првпат е промовиран како лек против рак на почетокот од 1950 година од страна на доктор Ернст Кребс. Теоријата за лечење на ракот со помош на витаминот Б17 се базира на фактот што според Кребс, ракот е болест која е предизвикана од несоодветен внес на потребни витамини и минерали во организмот. Доктор Кребс како едно од можните објаснувања го наведува податокот дека старите племиња имале сосема поинакви навики позврзани со исхраната… повеќе на следниот ЛИНК
Д-р Ото Вартбург, заедно со уште неколку експерти има зборувано на темата како шеќерот помага при развојот на ракот уште во 20-тите години на минатиот век. Изненадувачки, голем дел од докторите не им кажуваат на пациентите заболени од рак да престанат да консумираат храна која е богата со шеќери. Верувале или не, овој вид храна предизвикува големи потешкотии во борбата против оваа смртоносна болест.
Германскиот психолог, водечки биохемичар и доктор, вели дека ракот може да се „изгладни до смрт“. Можеби тоа нема да биде многу лесно, но дефинитивно е детаљ кој ги менува правилата на играта… повеќе на следниот ЛИНКБританската Организација за истражување на канцер, објави резултати кои сугерираат дека поради сѐ постарата популација, ракот ќе го погоди секој вт

Пронајдете не на следниве мрежи: