Намачкајте МЕД И ЦИМЕТ НА ЛЕБ и јадете секој ден – Еве зошто!

Loading...

Научниците потврдуваат дека медот е многу ефикасен во лекувањето на многубројни болести, а во комбинација со цимет станува смртоносно оружје против вируси, висок холестерол и шеќер, како и други непријатели на нашето здравје.Можеби звучи неверојатно, но мешавината од мед и цимет навистина лекува речиси секаква болест. А она што е најдобро, овие релативно евтини намирници можете да ги набавите во сите подобро снабдени продавници.
Болести на срцето
Направете паста од мед и цимет во прав. Намачкајте на леб наместо џем и јадете редовно за појадок. На овој начин ќе го намалите нивото на штетниот холестерол во артериите и ќе го намалите ризикот од срцев удар.
Артритис
Во чаша топла вода измешајте две лажици мед и една лажичка цимет во прав. Ова пијте го наутро и навечер. При редовна консумација може да помогне во лекувањето и на хроничен артритис.
Инфекции на жолчката
Во чаша млака вода измешајте две големи лажици цимет во прав и една лажица мед. Ова пијте го секој ден и ќе ги уништите микробите во жолчната кеса.
Холестерол
Измешајте две големи лажици мед и три лажички цимет во прав во голема чаша чај. Кога тоа ќе го испиете, нивото на холестеролот ќе ви се намали за 10% во рок од два часа.
Настинка
Ако сте настинале, земете една голема лажица мед со една четвртина лажица цимет. Ова консумирајте го три дена по ред. Ќе се ослободите од настинката, хроничната кашлица и запушените синуси.

 
Болки во желудникот
Медот во комбинација со цимет може да ја излекува болката во желудник. Редовно консумирајте за лекување на чир во желудникот.
Имунитет
Дневно консумирајте мед и цимет во прав, па ќе го зајакнете имунитетот а на тој начин ќе бидете заштитени од нападите на различни вируси и бактерии.
Грип
Шпанските лекари откриле дека медот содржи природни состојки кои ги убиваат вирусите и не заштитува од грип.
Слабеење
Прелијте мед и цимет со зовриена чаша вода. Пијте го тоа секое утро на празен желудник, половина час пред појадување. Со редовна консумација вишокот килограми ќе се стопи.
Непријатен здив
Населението од Јужна Америка секое утро ја испираат устата со топла вода измешана со една лажичка мед и цимет. Ова им помага да ја задржат свежината на здивот во текот на целиот ден.Можеби звучи неверојатно, но мешавината од мед и цимет навистина лекува речиси секаква болест. А она што е најдобро, овие релативно евтини намирниц

loading...
Loading...