Намалете го нивото на лош холестерол во крвта со напиток кој се подготвува на многу едноставен начин

Освен што го намалува нивото на лошите масти во телото, овој магичен напиток го чисти организмот од токсини и ја подобрува циркулацијата.Магдоносот во секојдневната подготовка на јадењата се додава како ситно дополнување за подобрување на вкусот, но тој всушност е одличен сојузник за вашето здравје. Магдоносот содржи две групи посебни состојки, многу важни за здравјето – природни етерични масла и флавоноиди. Покрај тоа, тој е одличен извор на витамините Ц, А и К, па се препорачува да ја зголемите количината на магдонос во периодот на грип и настинки.
Исто така, листот од магдонос се покажа како исклучително средство во поттикнувањето на излачувањето на штетните материи од нашиот организам и подобрување на циркулацијата.
Но, ако на прекрасниот магдонос му додадеме и лимон, вода и малку сода бикарбона, ќе добиеме чудотворен напиток кој го намалува нивото на лош холестерол во крвта.
Состојки: 1,5 литар вода, 3 китки магдонос, 1 кг лимони, сода бикарбона.
Подготовка: Лимоновата кора добро измијте ја со сода бикарбона, за да ја отстраните нечистотијата. Најдобро е да користите органски лимон. Водата зовријте ја и оставете ја да се олади. Лимонот исецкајте го на кришки, а магдоносот исецкајте го ситно и додадете ги во оладената вода. Поклопете и оставете да стои во фрижидер еден ден. На крај, се измешајте во блендер и ставете ја смесата во стаклен сад.
Секојдневно пијте по 100 мл и нема да верувате со која брзина ќе го намалите нивото на холестеролот.Магдоносот во секојдневната подготовка на јадењата се додава како ситно дополнување за подобрување на вкусот, но тој всушност е одличен сојузник за

Пронајдете не на следниве мрежи: