Напиток за симнување на маснотии: Едноставен и ефикасен рецепт од намирници кои не се скапи!

Loading...

Оптималната количина на маснотии е од 20 до 29 отсто кај жените и од 10 до 19 отсто кај мажите.Последиците од прекумерените маснотии се висок крвен притисок и многу бројни болести. Денес ви претставуваме еден напиток со кој ќе ги симнете маснотиите во телото. 
Состојки:
7 шолји вода
1 шолја незасладен сок од брусница
половина кафена лажичка цимет
1/4 мала лажичка ѓумбир
1/4 лажичка мускантни оревчиња
3 портокали
2 лимони

 
Подготовка
Во голем сад ставете вода да се вари, кога ќе почне да врие намалете ја температурата. Додадете го сокот од брусница, цимет, ѓумбир и оревчињата.
Оставете така малку да се вари на средна температура 20 минути. По 20 минути тргенете го од оган и оставете да се олади до собна температура. 
Исцедете сок од портокал и лимон и протресете го напитокот, секако се додадете во веќе постоечката смеса. Последиците од прекумерените маснотии се висок крвен притисок и многу бројни болести. Денес ви претставуваме еден напиток со кој ќе ги симнете масн

loading...
Loading...