Направете сами: ЛАДНО КАФЕ одличен избор за освежување во овие топли денови

Loading...

Студеното кафе може да го приготвите сами, и тоа на неколку начини. Освен коцки мраз и кафе, слободно може да додадете зачини, како ѓумбир на пример, потоа сладолед или овошје.За освежувачко кафе ви е потребно шолја и пол студена вода, две лажички кафе, по желба шеќер, шлаг, овошје…
Кафето ставете го бокал. Прелијте со студена вода и оставете го така да стои барем 12 часа. Потоа со цедилка процедете го кафето, за да ги отстраните ситните зрнца кафе. Во висока стаклена чаша сипете една третина од студеното кафе, две третини вода или млеко и по желба додајте шеќер или други додатоци со кои може да го засладите кафето. Промешајте добро и додајте неколку коцки мраз.За освежувачко кафе ви е потребно шолја и пол студена вода, две лажички кафе, по желба шеќер, шлаг, овошје…
Кафето ставете го бокал.

loading...