Направете сами: Природен сапун за нега на кожата

Loading...

Квалитетот на домашните, рачно направени сапуни секогаш доаѓа до израз, бидејќи во нив нема алкохол, адитиви, конзерванси па затоа минимална е шансата да дојде до алергија или сушење на кожата. Изгледаат поубаво, мирисаат поинтензивно и прават да се чувствувате добро.
Во светот на козметиката сапуните ги потиснаа купките и геловите за туширање.
Ако никогаш не сте ги пробале сега е вистинско време за тоа.
Еве како да направите сами дома:

Потребни ви се:
– основен сапун од козјо млеко
– есенцијално масло од лимон
– рендана кора од 4 лимона.
Подготовка: Исечете го на коцки основниот сапун, загрејте го во микробранова печка на 30 секунди или на рингла од шпорет за да стане течен, па додадете етерично масло и кора од лимон и добро измешајте.
Смесата излејте ја во калапи во посакуваниот облик и оставете да се стврдне најмалку 60 минути. Изгледаат поубаво, мирисаат поинтензивно и прават да се чувствувате добро.
Во светот на козметиката сапуните ги потиснаа купките и геловите

loading...
Loading...